Kā izvēlēties gaisa attīrītāju, mitrinātāju un gaisa sausinātāju?

Svaigs gaiss mājās ir labsajūtas un veselības pamats visai ģimenei. Taču vairākos gadījumos ar vienkāršu telpas izvēdināšanu nepietiek. Dzīvojamās telpas mikroklimatu jāuztur parametros, kas ir maksimāli tuvināti pie veselas un tīras atmosfēras. Ir jāseko līdz mikroklimatam telpā – gaisa temperatūrai, gaisa relatīvajam mitrumam un gaisa kustības ātrumam.Šajā jautājumā mums palīdz sadzīves iekārtas – gaisa attīrītāji, mitrinātāji un gaisa sausinātāji, kurus nepieciešams izmantot zemāk aprakstītajās situācijās.

Gaisa attīrītāji

Gaisa attīrītājs palīdz bloķēt gaisā esošos putekļu alergēnus, matus, dzīvnieku blaugznas un smalkākas daļiņas, tostarp baktērijas un vīrusus. Pastāv dažāda tipa gaisa attīrītāji.

Ierīces ar HEPA-filtru

tiek uzskatītas par visefektīvākām, jo to attīrīšanas efektivitāte sasniedz 99%. Tas īpaši ieteicams mājokļos, kur mīt ar hroniskām slimībām vai alerģijām sirgstošie. Šāda tipa gaisa attīrītājam ir nepieciešama regulāra apkope: filtru nomaiņa un iekšējo virsmu tīrīšana. Iekārtas apkopes biežums ir atkarīgs no gaisa kvalitātes konkrētā telpā, taču jebkurā gadījumā, ražotāji rekomendē veikt apkopi ne retāk kā 2-3 reizes gadā.

Elektrostatiskie gaisa attīrītāji

bloķē gaisā esošos putekļu alergēnus, baktērijas un vīrusus ar elektrostatisko nogulšņu filtru, piesaistot šīs daļiņas pie savas virsmas, tādējādi droši uztverot tās. Šādas ierīces ir viegli kopt, taču veiktspēja un filtrācijas līmenis tiem ir zemāks.

Gaisa “mazgāšanas” attīrītāji

tie ir aparāti, kas rada unikālu iespēju katru dienu elpot ar dabiski mitrinātu, tīru gaisu. Šāda tipa gaisa attīrītājs burtiskā nozīmē “mazgā” gaisu, jo tā darbība balstās uz "aukstās" iztvaikošanas pašregulējošā principa. Ar plastika disku sistēmas palīdzību ūdens pārveidosies "ūdens" putekļos, kuri mitrina gaisu un attīra to no smalkām mikrodaļiņām. Diski izgatavoti no plastika un tiem ir robaina forma, kura neļauj ūdenim uzreiz iekļūt vācelē, tādēļ veltnis vienmēr mitrs. Gaiss paiet caur diskiem, aiznesot līdzi ūdens molekulas, bet sīkas putekļu daļiņas paliek uz mitrajiem diskiem. Attīrīšanas process ir identisks tam, kāds notiek dabā lietus laikā – norisinās dabiskā gaisa skalošana! Šāda veida attīrītājam aprūpe balstās tikai periodiskajā vāceles mazgāšanā. Tā ir jātīra katras 2-3 dienas, samainot netīro ūdeni pret tīru.

Fotokatalītiskie gaisa attīrītāji

cīnās, galvenokārt, ar mikroorganismiem gaisā. Galvenā fotokatalīzes priekšrocība ir toksisko piesārņotāju pilnīga sadalīšanās drošiem: skābeklis, ūdens un oglekļa dioksīds. Ierīcē notiekošie procesi ir tik spēcīgi, ka visus gaisa vīrusus var iznīcināt līdz pat 99,99%.

Gaisa mitrinātāji

Gaisa mitrinātāji palīdz sasniegt nepieciešamo mitruma līmeni gaisā un radīt cilvēkiem labvēlīgu mikrovidi.

Ir zināms, ka vasaras laikā kondicioniera darbības rezultātā un ziemas laikā apkures sezonā, gaiss telpā kļūst pārāk sauss.

Tiklīdz mitruma līmenis mājoklī pazeminās, cilvēks sāk izjust miegainību, ādas un gļotādas sausumu, bet daudziem būtiski pasliktinās pašsajūta. Novājinātās imunitātes dēļ samazinās vispārējais organisma tonuss, biežāk ir vērojamas depresīvas izjūtas un darbspējas trūkums. Ļoti jutīgi uz nepietiekamu gaisa mitrumu telpā reaģē jaundzimušie un bērni. Jaundzimušā āda un gļotāda ātri izžūst, tāpēc var rasties “aizliktā” deguna efekts.

Tradicionālie gaisa mitrinātāji

darbojas pēc ūdens dabiskās iztvaikošanas principa. Viss, kas Jums ir jāizdara – jāielej tvertnē ūdens un jāieslēdz mitrinātāja kontaktdakša kontaktligzdā. Darbības princips ir vienkāršs – attīrāmais gaiss tiek iesūkts ierīcē un izlaists caur ūdeni, kas aiztur ļoti sīkas piesārņojuma (putekļu, putekšņu, tabakas dūmu u.c.) daļiņas. Svarīga priekšrocība ir lietošanas ērtums – gaisa mitrinātājs funkcionē bez trokšņiem, ir ārkārtīgi vienkāršs lietošanā, var darboties izmantojot jebkuru ūdeni (nevis tikai destilētu), patērē maz elektroenerģijas. Savukārt iztvaikošanas filtriem ir nepieciešama regulāra nomaiņa vai vismaz filtru tīrīšana. Klasiskie gaisa mitrinātāji var būt visnotaļ skaļi vai nodrošināt darbību tikai nelielā telpas daļā, radot mitrumu telpā līdz 60%. Ar šo informāciju iesakām Jums iepazīties laikus pirms pirkšanas – cik skaļš būs noskatītais gaisa mitrinātājs, kāda ir tā veiktspēja un cik lielai telpai tas paredzēts.

Tvaika mitrinātāji

darbojas pēc primitīva principa – kā tējkannai, kas ūdeni uzkarsē un tad tvaiki izplūst telpā. Kad viss no rezervuāra iztvaicēts, ierīce automātiski izslēdzas. Kā priekšrocību var izcelt augstu ierīces veiktspēju un vienkāršību lietošanā – var darboties izmantojot jebkuru ūdeni (nevis tikai destilētu). Šīs ierīces nav drošas maziem bērniem un mājdzīvniekiem (tvaiks, ko rada ierīce var nedaudz apdedzināt). Kā papildu mīnusu var minēt augstu elektroenerģijas patēriņu.

Ultraskaņas gaisa mitrinātāji

mūsdienās ir vispopulārākie, jo tiem ir droša un dabiska darbības sistēma. Augstas frekvences ultraskaņas

viļņi rada vēsu, veselīgu ūdens miglu, neizraisot kondensāciju un nepalielinot istabas temperatūru. Šāda veida gaisa mitrinātāji ir ļoti ērti, izcili klusi, droši un galvenais ļoti efektīvi. Ultraskaņas gaisa mitrinātāji var būt kompakti un piemēroti nelielām telpām vai arī lieli, apstrādājot gaisu telpās ar platību 70-80 m2. Kompaktus modeļus var ērti pārvietot no istabas istabā un pat izmantot automašīnā! Vienīgais kam jāpievērš uzmanība, lietojot ultraskaņas gaisa mitrinātāju, ir izmantotā ūdens kvalitāte. Lai ierīce ilgstoši darbotos, ir jāizmanto vismaz filtrēts vai labākā gadījumā destilēts ūdens.

Patīkams papildinājums ierīces funkcionalitātē ir iebūvēts higrometrs – mitruma mērītājs telpā. Ar to ir ērti sekot līdzi mitruma līmenim un uzturēt mitrumu gaisā diapazonā 40-60%. Vismodernākie modeļi ir aprīkoti ar higrostatu – ierīce, kas automātiski veic noteikta gaisa mitruma līmeņa uzturēšanu telpā.

Gaisa sausinātāji

Gaisa sausinātāji mājās samazina mitruma līmeni līdz vajadzīgam, kas nākotnē palīdz izvairīties no lielām izmaksām, ko rada mitruma bojājumi. Samazināt mitrumu istabās ir ļoti svarīgi, bet tam ir nepieciešams laiks un pareizo iekārtu pielietojums. Palielināts mitrums telpās rada ne tikai nepatīkamas sajūtas cilvēkiem, bet arī labvēlīgus apstākļus dažādu mikroorganismu (sēnīšu) attīstībai, ar laiku novājina cilvēka imūnsistēmu un nereti saasina alerģiskās slimības. Labākais risinājums cīņā ar pārlieku lielu mitrumu ir gaisa sausinātāja izmantošana, kas savāc gaisā esošo ūdeni.

Sausinātāji mēdz būt dažādi, kur populārākie no tiem ir refrižeratora un adsorbcijas tipa.

Refrižeratora klases sausinātāji

To darbības princips ir līdzīgs kondicionierim un balstīts uz piespiedu atdzesēšanu, kad caur ierīci iziet saspiestais gaiss ar dzesēšanas šķidruma palīdzību. Galvenā priekšrocība salīdzinājumā ar citu veidu sausinātajiem ir augsta veiktspēja, taču mīnuss – augsts trokšņa līmenis un elektroenerģijas patēriņš, kā arī ierīces sarežģītība. Papildus, periodiski nepieciešams iztukšot kompresorā šķidrumu.

Adsorbcijas klases sausinātāji

balstās uz mitruma iegūšanu no gaisa pateicoties tās uzsūkšanai ar higroskopiskiem materiāliem. Nosusināšanai ar šo metodi izmanto adsorbcijas žāvētāju. Tāda konstrukcija ļauj būtiski paaugstināt mitruma uzsūkšanu. Šāda tipa sausinātājs ir kluss un efektīvs, taču prasa periodisku adsorbcijas nomaiņu vai žāvēšanu. Kā vienu no svarīgākajiem plusiem var minēt iespēju nosusināt gaisu bez tā atdzišanas vai sasilšanas, kā arī gaisa nosusināšanu temperatūrā zemāk 0°C.

Izvēloties sausinātāju, vispirms iesakām novērtēt nepieciešamo nosusināšanas jaudu.

Cik liela ir telpa, kurā nepieciešams sausināt gaisu un cik ātri to būs nepieciešams paveikt? Atkarībā no telpas platības un mitruma līmeņa, izvēlieties piemērotākās jaudas iekārtu. Noderīgs gaisa sausinātāja papildinājums būs iebūvēts higrostats. Tas ļauj ne tikai noteikt mitruma līmeni telpā, bet arī automātiski saglabāt to nepieciešamajā līmenī. Ar higrostatu aprīkots gaisa sausinātājs automātiski ieslēgsies un izslēgsies, saglabājot vajadzīgo mitruma līmeni.